Taas on aika ilmoittaa kissasi näyttelytulokset AbySin pistelaskijalle. Yhdistyksen parhaat kissat 2023 palkitaan kevätkokouksen yhteydessä. Ilmoita näyttelyissä käynyt kissasi mukaan kilpailuun 15.01.2024. mennessä.
Ilmoita kissan nimi ja titteli, rotu ja väri sekä omistaja, kuten myös luokka, jossa kissa kilpailee Vuoden kissa -kilpailulomakkeella. Lisäksi kasvattajaluokassa ilmoitetaan kasvattajanimi.
Yhdistyksen Vuoden Kissa -kilpailun kilpailuluokat ovat:

  Vuoden aikuinen
  Vuoden nuori/pentu
  Vuoden kastraatti
  Vuoden veteraani
  Vuoden siitosuros
  Vuoden siitosnaaras
  Vuoden kasvattaja Aby+Somali

AbyS ry noudattaa Vuoden Kissa -kilpailussaan Suomen Kissaliiton sääntöjä. Poikkeuksena, että lasketaan 3 (kolme) tulosta kansainvälisistä Kissaliiton alaisista näyttelyistä. Mukaan lasketaan kalenterivuonna 2023 saavutetut näyttelytulokset.
Kilpailu on auki AbyS-yhdistyksen jäsenten omistamille abessinialaisille ja somaleille. Huomioi, että kissan kaikkien omistajien on oltava AbySin jäseniä ja kissat on rekisteröity Suomen Kissaliiton rekisteriin kilpailutulokset saavuttaessaan.